Přeskočit na obsah
Ročník 2007 Ročník 2008 Ročník 2009 Ročník 2010 Ročník 2011 Ročník 2012 Ročník 2013 Ročník 2014 Ročník 2015 Ročník 2016 Ročník 2017 Ročník 2018 Ročník 2019
Mimodomov logo

Out of Home 2019

21-22. června 2019

facebook

Realizujeme

Realizujeme

asociace Dítě a rodina
New Job New Life

partneři

Generální partner:
Innogy
Hlavní partneři:
Magistrát hlavního města Prahy Modrá pyramida TCCM Nadační fond Albert Nadace Vodafone ČEPS Nadace Naše dítě
Partneři:
Kofola Crocodille

Nacházíte se:

O nás


Každý si zaslouží v životě dostat šanci

Děti, které vyrůstají v dětských domovech, neměly ve svém životě moc na výběr. Většina z nich se narodila v rodinách, kde se o ně rodiče nedokázali z různých důvodů postarat. Byly odebrány a putovaly do domova, kde ve většině případech strávily celé své dětství. Nikdo už se moc nezabýval tím, zda by se dalo s původní rodinou pracovat, aby se děti mohly třeba jednou vrátit. Hodně se o tom mluví a mluvilo, ale stále se nic moc neděje.

Stejně tak se podporuje umístění dětí do náhradních rodin, ale kvalita všech pěstounů stále není taková, jakou by si děti zasluhovaly. Trápí nás, že děti bývají z těchto rodin i několikrát vráceny, protože náhradní rodiče nejsou dostatečně připraveni.

Každý stále hovoří, aby se především dbalo na právo dítěte a jeho zdravý vývoj a duševní rozvoj, ale to se v celém našem systému stále jaksi vytrácí. Ročně opouští dětské domovy cca 1000 dětí, které nemají kam jít a nevědí, co bude s jejich životem dál. A hlavně, nemají se moc na koho obrátit...A my doufáme, že se budou tyto podmínky zlepšovat. Na mnoha frontách už se tak děje.

S těmito dětmi jsme se setkávali, povídali si a navštěvovali je v jejich prostředí. Každý člen našeho týmu má za sebou dlouhou historii, jak se vlastně k dětem z dětských domovů dostal. Cesty nás všech se ale spojili a v roce 2008 jsme se rozhodli, založit občanské sdružení Mimo domov.

Výjezdy za dětmi

V současné době realizujeme několik aktivit, které jsou zaměřeny převážně na integraci dětí z dětských domovů do společnosti. Zde vidíme výraznou mezeru v systému. Příprava dětí na odchod z domova není stále koncepční a sociální průvodci nefungují. Většinou tuto osvětu vykonávají neziskové organizace, nebo domovy samotné. To ale nestačí. Dětem chybí průvodci, kteří by je minimálně rok před odchodem provázeli (vzdělávali a připravovali) a po opuštění dětského domova by jim pomohli, než se usadí a stabilizují.

Náš tým navštěvuje proto děti v dětských domovech a formou workshopů se snažíme s nimi více pracovat, rozvíjet jejich schopnosti, podporovat sebevědomí. Snažíme se jezdit do domovů, které jsou spíše vzdálené od velkých měst, nebo sem nedosáhne příliš mnoho programů. Cíle výjezdů je, nastínit dětem, co je čeká po odchodu z dětského domova, podporovat je a působit tam, kde to nejvíce potřebují.A také, strávit s nimi příjemný čas.

Festival OUT of HOME

Náš milý festival, který má za sebou mnoho klopýtnutí, ale také vzletů. Začínali jsme v roce 2007 s několika pódii, kapelami a postupem času jsme se stáhli a stali se komorní akcí pro 25 dětských domovů. Naší snahou je, aby děti poznaly během víkendové zážitkové hry nové profese, o kterých neslyšely, nebo se domnívají, že na ně nikdy nedosáhnou. Zažijí mnoho nového, projdou si hlavní město, navštíví nové firmy a společenské a kulturní instituce. Festival se koná každý rok, vždy poslední květnový víkend a máme za sebou již deset ročníků. Akci máme moc rádi a dle reakcí se na ní těší i děti a vychovatelé.

Život nanečisto

V roce 2016 jsme získali pod svá křídla velmi kvalitní a potřebný program zaměřený na integraci dětí z dětských domovů do společnosti s názvem Život nanečisto. Na převedení projektu jsme se dohodli s organizací Múzy dětem, která za jeho vznikem stála a doposud jej zaštiťovala. Důvodem, proč k této dohodě došlo, bylo finanční krytí projektu. Máme (doufáme) momentálně více příležitostí a možností na zajištění financování Života nanečisto nejen z řad svých partnerů, ale také jiných partnerských organizací. Za Mimo domov jsme se stali realizátory a garanty projektu, Múzy dětem zůstávají nadále nositelem know-how a partnerem Života nanečisto převážně pak v oblasti spolupráce s dětskými domovy. Nyní pracujeme na aktualizaci webu Života nanečisto, připravujeme další kurzy a hledáme finanční zdroje.

Jsme rádi, když se něco děje. Neziskové organizace, které působí ve stejné oblasti jako my, vnímáme jako partnery. Nesoupeříme, ale hledáme cestu, jak být dětem z dětských domovů více užiteční. A velmi děkujeme všem, kteří nás v tom podporují a pomáhají nám...

 

© Copyright Mimo domov, o.s. 2009-2024, webmaster: Radim Hašek


Přejít na začátek stránky